اطلاعات مفید هتل

پذیرش و تحویل اتاق و خدمات

ساعت تحویل اتاق در هتلهای بین ساعات 12:00 الی 14:00 میباشد که معمولا ساعت 14 مسافر در اتاق پذیرس میشود و ساعت 12:00 باید اتاق را تخلیه کند.

تمامی هتل های سراسر دنیا همکاری لازم را با مسافر برای پذیرش زودهنگام در صورت داشتن اتاق خالی انجام میدهند.

به منظور ارائه خدمات بهتر و آماده نمودن اتاق برای میهمانان جدید، شایسته است میهمانان در ساعت مقرر نسبت به تحویل اتاق اقدام نمایند.

در صورت تمایل به تمدید اقامت در اتاق بعد از ساعت 12:00 ظهر، لازم است میهمانان قبل از ساعت 9:00 صبح موضوع را با مسئول پذیرش هتل هماهنگ نمایند( در صورت داشتن اتاق ،همکاری لازم را با مسافر انجتم خواهد داد)

در اکثر موارد هتلها تا یک و نیم ساعت بصورت رایگان با تمدید اقامت موافقت میکنند ولی بیشتر از یک و نیم ساعت ، تمدید بصورت رایگان میسر نیست.پرین گشت .

جهت تغییر در تاریخ خروج و تحویل اتاق، موضوع می بایست حداقل از یک روز قبل با مسئول پذیرش هماهنگ شود- دقت بفرمایید در تمامی موارد هتلها اتاقها را به قیمت بالاتری به مسافر حضوری ارائه میدهند. بهتر است رزرو توسط آژانس مسافرتی یا بصورت اینترنی و آنلاین انجام گیرد.

تمامی بخش های هتل، بجز داخل اتاق ها، مجهز به دوربین های مدار بسته می باشد.

شایسته است میهمانان به هنگام تحویل اتاق دقت لازم را در خصوص به همراه بردن وسایل خود مبذول دارند و در مورد اشیاء جا مانده و یا گمشده میهمانان گرامی، هیچگونه مسئولیتی متوجه هتل نمی باشد.

به زمان سرو صبحانه و نهار یا شام دقت کنید و در نظر بگیرید که ارائه خدمات سرویس غذا در اتاق شامل هزینه جداگانه ای میباشد.

کارت هوشمند ورود به اتاق نباید در مجاورت موبایل،لوازم الکتریکی و یامیدان مغناطیسی قرار گیرد.

چنانچه کارت هوشمند در اتاق را باز نکرد، ممکن است کارت در مجاورت میدان مغناطیسی قرار گرفته و شارژ آن تمام شده باشد و یا ممکن است زمان تحویل اتاق فرا رسیده باشد. که در هر دو صورت، لازم است میهمانان جهت شارژ مجدد کارت ورود به اتاق، به مسئول پذیرش مراجعه فرمایند.خانه داری و نظافت اتاق

بر اساس روال معمول، همه روزه همکاران بخش خانه داری اقدام به نظافت اتاق میهمانان می نمایند.

چنانچه میهمانان مایل به استفاده از خدمات خانه داری نباشند، میتوانند کارت مزاحم نشوید را از دستگیره درب(بیرون اتاق) آویزان کرده یا دکمه قرمز رنگ را فشار دهند.

چنانچه میهمانان مایل به استفاده از خدمات خانه داری جهت نظافت اتاق به صورت فوق العاده باشند، می توانند کلید سبز رنگ "نظافت شود"،واقع در کنار تخت، را فشار دهند.

در صورت نیاز به تعویض ملحفه های تخت، می بایست کارت مربوطه روی بالش قرار گیرد. همچنین در صورت نیاز به شستشوی حوله ها، لازم است آنها در داخل وان و یا زیر دوشی قرار داده شوند.

لازم به یاد آوری است، به منظور مراقبت و توجه هر چه بیشتر به سلامت میهمانان و بر اساس رعایت اصول ایمنی، چنانچه کلید "مزاحم نشوید" به مدت 48 ساعت روشن باشد،مسئولین حفاظت هتل ناگزیر از ورود بدون هماهنگی به اتاق میهمانان خواهند بود –

) نامیده میشوند SGL اتاق یک نفره: این نوع اتاقها دارای یک تخت تک نفره میباشند که احتصارا سینگل (

اتاق دو نفره :اتاق دو نفره که دبل یا توئین نامیده می شود . دبل یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و توئین اتاقی است که دو تخت مجزا دارد

DBL دبل=TWN توئین=

اتاق سه نفره: که تریپل نامیده می شود . دارای 3 تخت تک نفره و یا یک تخت یک نفره و یک تخت دونفره به هم نشان داده می شود TPL چسبیده می باشد و اختصاراً با علامت.

سوئیت:به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است ، در بعضی از هتل ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد ( دوبلکس ) البته می توان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود .

آپارتمان:عبارت است ازیک هال و پذیرایی با یک ، دو و یا سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است . در صورتی که دواتاقه باشد، معمولاً یک اتاق ( دبل ) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر توئین، دو تخت یک نفره خواهد داشت .هر آپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک.معمولاً در قسمت پذیرایی به تعدادکافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

استودیو:به اتاقهایی گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شود ولی در صورتی که مبلها یا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت، از این رو روزها اتاق پذیرایی و شبها اتاق خواب است .البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که می توان بالش و پتو و ملحفه را داخل آن جای داد. اتاق استودیو حمام نیز دارد، استودیو می تواند آشپزخانه کوچکی نیز داشته باشد .

کانکتد روم :دو اتاق تودرتو را می گویند، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل است و حمام جداگانه ای هم دارد، این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است. چنانچه یک خانواده چهار نفره ، چنین اتاقی را درخواست نماید ، بچه ها در یک اتاق و پدر و مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود ، بدون این که درب راهرو اصلی را باز کنند، دو اتاق از درب وسط می توانند با هم در ارتباط باشند.انواع تخت در هتل

تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor

کاناپه تبدیل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa

کاناپه تبدیل به تختخواب Convertible Couch

مبل تختخوابشو Sleeping Couch

تخت دیوارى Folding-up bed

تخت تاشو Roll-A-Way-Bed

یک تخت یکنفره Single

دو تخت جداى تکنفره Twin

یک تخت دونفره Double

یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double

تخت دونفره بزرگ Queen Size

تخت بزرگ King Size

تخت دوبل دوبله Double- Double Bed

تخت با تشک آبى Water Bed

تخت دو طبقه Bunk Beds

اکسترا بد Extra Bed ـ تختخواب تاشو

چون تعداد افراد بعضى از خانواده ها زیاد و بیش از تعداد تختخوابهاى اتاق است، ناچار استفاده از تخت اضافى ناگزیر خواهد بود . تختخوابهاى اضافى را اکسترابد مى نامند. این تختها در طبقات هتل وجود دارد و براساس فرمى که رسپشن به خانه دارى مى دهد، در اختیار اتاقها گذاشته مى شود. این تختها از نوع تاشو مى باشند و علت این که بایستى طى صدور فرمى تحویل شود این است که بابت تخت اضافى، وجه اضافى از مسافر دریافت مى شود که به حساب اتاق منظور مى گردد. از این فرم نسخه اى نیز به کشیر (صندوق ) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود ..

اصطلاحات مربوط به سفر و سن مسافر

بزرگسال adult: به افراد بيش از 12 سال اطلاق مي‌شود و با علامت اختصاري ADL نشان داده مي‌شود. اطفال 6- 2 سال child: كودكاني هستند كه معمولا در هتل‌ها به آنها تخت اختصاص نمي‌يابد و با علامت اختصاري 2-6 CHD نشان داده مي‌شود.

اطفال 12-6 سال child: كودكاني هستند كه معمولا در هتل‌ها به آنها تخت از نوع سفري اختصاص مي‌يابد و با علامت اختصاري 6-12 CHD نشان داده مي‌شود.

نوزاد Infant: به كودكان زير دو سال اطلاق مي‌شود كه معمولا در هتل‌ها به آنها تخت اختصاص نمي‌يابد و با علامت اختصاري INF نشان داده مي‌شود.

انواع سرویس در هتل ها

Only Room

یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی

Bed & Breakfast .

یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز.

Half Board

یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. مثلاً سرویس H.Bدر دبی معمولاً به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد.

Full Board

یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار و یک وعده شام. در بعضی از هتل ها این سرویس بصورت سرویس Full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار ، یک وعده شام هنگام صرف ناهار و شام ارائه می گردد .

All Inclusive

یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه ، ناهار ، عصرانه و شام و . این سرویس معمولاً در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی ، بودروم ، مارماریس ، آنتالیا و . . . ارائه می گردد و بسته به نوع ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است نظیر Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive. در بعضی از هتل هائی که چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ، اسکی روی آب ، غواصی ، ماساژ و . . . برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس می باشد

چه هتلي را انتخاب کنيم؟

پرین گشت پیشنهاد میکند، حتما هتل یا هتل آپارتمان خود را قبل از سفر رزرو کنید.رزرو آنلاین هتل نزدیکترین پرواز خارجی (بطور مثال دبی) بالای 6 ساعت وقت شما را میگیرد(آماده شدن برای سفر- مسیر منزل تا فرودگاه امام خمینی – حضور فیزیکی در فرودگاه سه ساعت قبل از پرواز- دو ساعت پرواز تا دبی- عبور از کنترل ویزا و پاسپورت- و اشعه ایکس- رفتن به هتل مربوطه)همه اینها خستگی زیادی برای شما ایجاد میکند. این درحالیست که هتل را قبل از سفر رزرو کرده باشید.در غیر اینصورت مصیبت واقعی شروع میشود به اولین هتل مراجعه میکنید. یا اتاق ندارد و فقط سوئیت ها جا میدهید. یا قیمت اتاقها اصلا با شرایط شما یکی نیست

کافي است که دير وقت به مقصد برسيم و پيش از سفر هم جايي را رزرو نکرده باشيم؛ فکر کردن درباره سرگردان شدن در شهر غريب بدترين کابوس است. اگر مي‌خواهيد به سفر برويد و مايليد که از سفرتان بيشتر لذت ببريد و کمتر هزينه کنيد به توصيه‌هاي ذيل توجه کنيد.

- معمولاً هتل‌هايي که به مرکز شهر نزديکند گران‌تر از هتل‌هاي اطراف شهر هستند. منظور از اين «مرکز شهر» در جاهاي مختلف متفاوت است. مثلاً در يک شهر زيارتي هتل‌هايي که به اماکن زيارتي نزديک‌ترند از اين دست محسوب مي‌شوند. و يا در شهر‌هايي که قالب نمايشگاهي دارند هتل‌هاي نزديک محل‌هاي برگزاري نمايشگاه‌ها اين چنين‌اند. همين طور شهر‌هاي تجاري و مراکز تجاري و بيزنسي آن شهرها. در مقابل، هتل‌هايي که در اطراف شهر واقع شده‌اند معمولاً هم امکانات بيشتري به مسافر مي‌دهند و هم ارزان‌ترند.

- چندان دور از مرکز شهر هم نرويد چون مجبور مي‌شويد بيشتر از هزينه اسکان، کرايه تاکسي بدهيد. حتي در سفرهاي تفريحي يا زماني که به هواي ديدني‌هاي يک شهر به آن سفر مي‌کنيد، اگر موقعيت هتل دور از مراکز خريد يا جاهاي ديدني شهر باشد، مجبور خواهيد بود براي تردد در شهر از تاکسي استفاده کنيد. تاکسي در بعضي شهرها واقعاً گران است. انتخاب نادرست محل هتل مي‌تواند تمام صرفه‌جويي شما در انتخاب هتل با قيمت مناسب‌تر را بر باد دهد!

- محل مناسب اسکن، به هدف شما از سفر برمي گردد. محل اسکان شما بايد حد الامکان نزديک محل کار يا تفريح شما باشد. فرض کنيد که براي امتحان تافل يا آيلتس يا GRE به کشور ديگري سفر کرده‌ايد. امتحان هم ساعت 8 صبح است. اگر هتل شما اين سر شهر باشد و محل آزمون آن سر شهر چطور مي‌خواهيد در ترافيک صبحگاهي به موقع به محل امتحان برسيد؟ حالا اين يک بار است.

- تعداد ستاره براي هتل لازم هست اما کافي نيست. پارامترهاي ديگري در مورد هتل وجود دارد که آن‌ها را هم بايد در کنار تعداد ستاره‌هاي هتل گذاشت و بر اساس مجموع آن‌ها اقدام به انتخاب نمود. کيفيت غذا و سرويس هتل، امکانات پذيرايي و امکانات رايگان هتل در کنار تعداد ستاره‌هاي هتل تعيين‌کننده‌ي درجه و کيفيت واقعي هتل هستند.

- براي کسي که به يک سفر کاري رفته يا براي ديدن جاهاي ديدني سفر کرده، هتل، تنها نقش خوابگاه را بازي کند که در اين صورت بسياري از پارامترهاي فوق اصلاً مهم نخواهد بود!

- حتماً پيش از رزرو هتل مطمئن شويد که چه امکاناتي همراه اين رزرواسيون به شما تعلق مي‌گيرد و آن‌ها را در هتل بخواهيد. ممکن است کسي اين وسط فراموش کرده باشد که اتاق شما با صبحانه رزرو شده! - اگر مي‌توانيد هتل خود را حدود دو - سه ماه پيش از سفر رزرو کنيد. معمولاً تخفيف خوبي به شما تعلق خواهد گرفت و اگر هم بخواهيد آن را کنسل کنيد هزينه‌ي ناچيزي از پرداخت شما کسر و مابقي به شما بازگردانده مي‌شود. معمولاً اين کار ارزشش را دارد. از طرف ديگر هر چه به روزهاي آخر نزديک شويد علاوه بر اين که انتخاب‌هايتان محدود مي‌شود قيمت نيز بي رحمانه بالا مي‌رود!

- اگر شهر مقصد، سرويس مترو يا اتوبوس درون شهري خوبي دارد سعي کنيد هتل خود را در نزديکي ايستگاه بگيريد. حمل و نقل درون شهري خصوصاً در يک شهر غريب مي‌تواند معضلي باشد.

- اگر براي مناسبتي خاص سفر مي‌کنيد، مثلاً سفر ماه عسل يا سالگرد ازدواج، اين را به هتل بگوييد. معمولاً سعي مي‌کنند کارهايي خاص براي شما بکنند که از اين سفر هميشه به خوشي ياد کنيد. حتي ديده شده که اتاق نسبتاً معمولي زوج خوشبخت را به بهترين اتاق هتل ارتقاء داده‌اند.

- فهرست امکانات و شرايط اتاق را حتماً پيش از رزرو، کامل و دقيق مطالعه کنيد. شرايط تعريف شده براي فرزند و سن و سالش و وضعيت تخت براي او، شرايط کنسل کردن رزرواسيون و هر گونه شرط و شروط ريز و درشت که دانستن آن‌ها مي‌تواند به شما کمک کند.

- يکي از مواردي که لازم است بدان دقت کنيد آن است که آيا قيمت اعلام شده براي هتل دربرگيرنده‌ي ماليات‌ها و هزينه‌هاي جانبي نيز هست يا خير.

- نکته‌ ی ديگري که در مطالعه شرايط اتاق بايد بررسي کنيد آن است که کدام يک از امکانات هتل براي شما رايگان است و کدام يک مستوجب هزينه. مثلاً در بسياري از هتل‌ها استفاده از باشگاه ورزشي هتل رايگان است اما در مقابل استفاده از وسايل داخل يخچال خود اتاق هزينه در بر دارد، آن هم بسيار بالاتر از قيمت همان خوردني يا آشاميدني اگر آن را از فروشگاه بخريد! فهرست اين هزينه‌ها معمولاً در پايان مدت اقامت شما و در زمان تسويه حساب و ترک هتل در قالب صورت حساب در اختيار شما قرار مي‌گيرد و بايد آن را بپردازيد.

- اگر سن فرزند شما بيش از 6سال است ديگر از نظر هتل خردسال محسوب نمي‌شود و بايد او را فردي بزرگ‌سال فرض کنيد. در مورد کودکان زير 6 سال هم شرايط هتل‌ها با هم فرق مي‌کند که بايد پيش از سفر حتماً بررسي کنيد.

- ضمناً اگر با فرزند خود سفر مي‌کنيد بهتر است پيش از سفر جست‌و‌جويي بکنيد. هتل‌هايي هستند که از صبح تا شب کلي برنامه براي فرزندان شما دارند و تمام روز آن‌ها را سرگرم مي‌کنند. فرصت بسيار خوبي است. غنيمت شمريد.

آنچه یک مسافر هنگام استقرار در هتل باید بداند

قبل از ورود به هتل و در زمان اقامت ، موارد زیر را رعایت کرده یا اطلاعات آن را دریافت کنید اطلاعات تمامی مناطق توریستی و گردشگری شهر مقصد را بدانید و نحوه رفتن به محل مروبطه (ایستگاههای مترو ، اتوبوس، تاکسی) را مطالعه کنید

طرز کار و استفاده از دستگاه تهویه مطبوع،برق هتل چند ولت است،طرز کار کلید هاى تهویه چگونه است ،ساعت کار رستوران و سایر قسمتها ى هتل ،نحوه کار صندوق امانت داخل اتاق ،نحوه استفاده از شیکه های پولی(تلوزیون) هتل ،در چه بخش هائی از هتل ورود کودکان ممنوع می باشد، آیا می توان غذا و یا نوشیدنی را از بیرون به داخل اتاق ها برد ، معمولاً در هتل ها کلیه اطلاعات عمومى مربوط به شهر و حتى کشور مقصد ، راهنمای هتل و .. در پوشه میهمان یا در دفترچه یا جزوه یا مجموعه اى تهیه و چاپ گردیده و دراتاق مسافران گذاشته شده است تا به پرسشهاى انفرادى و تضییع وقت نیاز نباشد.

توصیه مهم :

در بدو ورود به هتل نسبت به دریافت کارت ویزیت هتل اقدام نمائید تا در موارد خاص نظیر بیماری ، تصادف ، گم شدن و . . با ارائه آن به پلیس یا هر شخص دیگری که قصد کمک به شمارا دارد بدون نیاز به دانستن زبان خارجی به هتل انتقال یابید .

استفاده از اقلام موجود در مینی بار اتاق (یخچال) دارای هزینه اضافی است و می بایست این هزینه راساً توسط مسافر پرداخت گردد.ضمناً ذکر این نکته ضروری است که درصورت مصرف اقلام مورد اشاره هزینه های آن با چند برابر قیمت واقعی از مسافر دریافت خواهد شد .

تعرفه قیمت اقلام داخل مینی بار در اتاق نوشته شده است، معمولا قیمت ها بسیار گرانتر از سوپرمارکتها میباشند استفاده از تلفن هتل برای مکالمات بین المللی بسیار گران است و درصورت استفاده از آن هزینه مربوطه تا چند برابر تعرفه واقعی از مسافر دریافت می گردد.این هزینه نیز می بایست راساً توسط مسافر پرداخت شود. پرین گشت پیشنهاد میکند زمان رسیدن به هر کشوری، سیم کارت آن کشور را از فرودگاه خریداری کنید پرداخت انعام (Tip ) به بعضی از افرادی که در طول مسافرت به شما سرویس می دهند مثل باربر هتل ، معمول و مرسوم بوده و شایسته است نسبت به رعایت این مهم تلاش نمائید .

در ارتباط با تبدیل دلار و یا هرنوع ارز متداول در بازار جهانی به پول جاری کشور مقصد به این نکته مهم باید توجه داشت که معمولاً تبدیل ارز در هتل ها مقرون به صرفه نیست چراکه این تبدیل همیشه براساس نرخ برابری ارز در هنگام تبدیل محاسبه نمی گردد . بنابراین توصیه می شود ارز مورد نیاز را خود از صرافی ها تامین نمائید.